מה ללמוד – העולם של השכירים

חלק גדול מכם לא מחפשים את המיליונים, ולא מתעניינים בהקמת עסקים ויזמות. אתם רוצים לחיות בכבוד, להיות מבוססים ולהרוויח משכורת טובה, והאמת שזה אחלה שאיפה. הבעיה היא שגם את זה לא פשוט להשיג. המחירים יקרים, ההוצאות גבוהות ואנשים רבים בקושי סוגרים את החודש. אז מה ללמוד בשביל להצליח בעולם של השכירים?

החוק הראשון של עולם השכירים 

ככל שיותר קל להחליף אותך, ככה אתה מרוויח פחות – הכל עניין של ביקוש והיצע. עובד ייצור פשוט למשל, שעובר הכשרה של כשבועיים בחברה, אפשר להחליף בקלות. יש הרבה אנשים ללא השכלה שמחפשים עבודה, ואפשר להכשיר אחד מהם מאוד מהר.

מצד שני, מפתחי אלגוריתמים (בדרך כלל בעלי תארים מתקדמים במדעי המחשב ומתמטיקה) יש מעט מאוד והרבה חברות צריכות אותם. ובדיוק לפי התיאוריה, המשכורות שלהם הם מהגבוהות ביותר במשק.

כמובן שיש יוצאים מן הכלל בחברות ממשלתיות עם משכורות מנופחות, אבל זה לא קורה לעיתים קרובות. מי שיש לו ידע רב ומיומנות מבוקשת ירוויח הרבה.

יש דרכים לייצר הכנסה נוספת מעבר לעבודה הקבועה שלכם, ואפילו כתבנו על זה מאמר – 4 דרכים לייצר הכנסה נוספת, אבל העבודה הרגילה שלכם הולכת להיות מקור ההכנסה העיקרי שלכם ולכן חשוב להשקיע ולכוון את עצמכם למקומות הנכונים.

היצע וביקוש בשוק העבודה – מה ללמוד לתואר ראשון 

במקום הראשון נמצאים המהנדסים והמתכנתים כאשר בראש הרשימה מובילים מהנדסי תוכנה וחשמל. מהנדס תוכנה מתחיל מרוויח בוגר אוניברסיטה ירוויח 12,000-18,000 שקל בחודש. עם הניסיון השכר יכול לטפס גם לאזור שבין 20,000-30,000 ואפילו יותר במידה ויתקדם לתפקידי הנהלה הבכירים.

במקום השני בשכר הממוצע נמצאים הרופאים, כאשר בחלק מהתמתחויות הרופאים יכולים להרוויח גם בתור שכירים יותר מהמהנדסים אפילו. רופא מרדים בתחילת דרכו למשל ירוויח באזור ה – 15,000 שקל בחודש.

במקום השלישי באים עורכי הדין ורואי החשבון. אמנם בהתמחות הם לא ירוויחו הרבה, אבל במידה ויהיו טובים ויתקדמו בארגון הם יוכלו לטפל בחוזים גדולים במקרה של עורך הדין, ולנהל תקציב של חברות במקרה של רואה החשבון. המשכורת כמובן תהיה בהתאם ובדרך כלל רוב עורכי הדין ורואי החשבון האיכותיים יגיעו אחרי 5 שנים של ניסיון לשכר של כ 12,000-17,000 שקל בחודש.

שימו לב – במקרה של שוק העבודה "עדיף להיות ראש לשועלים ולא זנב לאריות". אם יש תחום שאתם טובים בו ויש לו מידה מסוימת של ביקוש בשוק עדיף ללכת אליו ולא לנסות לכוון למקצוע הכי "יוקרתי" או לתחום בו "המשכורות הכי גבוהות". עורך דין מעולה ירוויח יותר ממהנדס בינוני.

אז מה הכלל לבחירת המקצוע?

בשביל להצליח באמת בחיים המקצועיים אתם צריכים שילוב של שני דברים: עניין, וביקוש.

מה ללמוד

ככל שמישהו מתעניין יותר במה שהוא לומד ככה הוא יהיה בו יותר טוב. כמו שדיברנו בהתחלה, התותחים במקצוע שלהם הם אלו שעושים את הכסף הגדול. חלקם הופכים למומחים וחלקם ומתקדמים במישור הניהולי לתפקידי ההנהלה הבכירים.

מצד שני, יש מקצועות בהם להיות הכי טוב לא יביא אתכם יותר מדי רחוק. הדרישה לאנשים עם תארים במקצועות כמו פילוסופיה לדוגמה היא מאוד נמוכה. על המשרות המאוד בודדות יתחרו אלפי בוגרי, שחלק מהם סיימנו בהצטיינות, מאוד רוצים להצליח, ובנוסף יש להם קשרים. תחשבו טוב אם אתם אוהבים את התחום מספיק ואם זה תחרות שאתם רוצים להיות חלק ממנה.

בכל מקרה יש מקומות טובים שיכולו לתת לכם הכוונה בחינם. השארתי לכם קישור לטופס יצירת קשר עם מקום מומלץ חינמי בכל הקשור לייעוץ לימודים בקישור הבא:

ייעוץ חינמי והכוונה ללימודים.

 דבר אחרון שחשוב לזכור לפני שבוחרים מה ללמוד

כסף זה הרבה. הוא יכול לתת לכם חיים נוחים, טיולים, חוויות, רוגע ובטיחון. אבל את רוב היום שלכם, אתם הולכים לבלות בעבודה. ביום עבודה סטנדרטי הוא בין 8:00-17:00, כלומר 9 שעות כל יום.

חשוב שתחשבו איזה יום מחכה לכם בעבודה בכל מקצוע שתבחרו. תבדקו מה מטלות מקצוע (שרטוט, תכנות, דיבור עם אנשים), מה סביבת העבודה (אולם הרצאות מול אנשים, במשרד ליד מחשב, בית חולים). ההחלטה הזאת הולכת להיות חשובה, וככל שתאספו יותר מידע ככה היא תיהיה החלטה יותר מוצלחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

he_ILHebrew